חדשות והודעות

 • לראשונה בישראל - מאמר בעברית של חוקר סעודי בכיר בכתב העת קשר

   

  רביעי, 22.07.20, 17:00

  מאמר בשפה העברית מאת פרופ' מוחמד אלר'באן מאוניברסיטת המלך סעוד בריאד פורסם לאחרונה בגיליון 54 של כתב העת קשר במכון שלום רוזנברג לחקר העיתונות והתקשורת היהודית. זו הפעם הראשונה שמאמר סעודי מתפרסם בכתב עת אקדמי בישראל, והידיעה על האירוע הכתה הדים בתקשורת בארץ ובעולם. במאמר זה מבקש המחבר, לדבריו, לתקן אי-הבנות שהשתרשו בקרב מזרחנים דוברי עברית בעבר ובהווה בנוגע ליחסים של הנביא מוחמד עם היהודים. 

  המאמר של אלר'באן, "תרומה לשיפור תדמיתו של הנביא מוחמד בעיני הציבור הישראלי: הבריתות וההתכתבויות של מוחמד עם יהודי חצי האי ערב" (קשר 54, עמ' 27-9), הוא פרי קשר ישיר של עורך כתב העת, פרופ' גדעון קוץ מאוניברסיטת פריס 8 בצרפת, עם המחבר, חוקר בכיר בפקולטת השפות והתרגום באוניברסיטת המלך סעוד בריאד. המאמר ראה אור במקביל בכתב העת המדעי הצרפתי REEH Revue européenne des études hébraïques, ונדפס בכתב העת קשר במסגרת הסכם עם כתב העת הצרפתי.

  מאמרו של אלר'באן כולל תרגום לעברית פרי עטו של מכתבי הנביא מוחמד ליהודים בערב הסעודית במאה השביעית לספירה, תרגום שנועד, לדבריו, לתקן אי-הבנות שהשתרשו בקרב מזרחנים דוברי עברית בעבר ובהווה בנוגע ליחסים של מוחמד עם היהודים. המאמר מתפרסם על רקע קולות בסעודיה ובליגה האסלאמית העולמית הקוראים לשיתוף פעולה עם ישראל למען השלום, וידיעות עליו הופיעו באתרי חדשות מסביב לעולם, לרבות ידיעות בשפות הפרסית והערבית. פרופ' רענן ריין, ראש מרכז ס' דניאל אברהם והעורך האחראי של כתב העת קשר, דיבר בריאיון ברשת i24 על חשיבות הקשר האקדמי הישיר למען אפשרות של קירוב לבבות והסרת מחיצות בין העמים.

  להלן כמה מהידיעות שפורסמו בתקשורת:

  ריאיון עם פרופ' רענן ריין ב-i24

  רועי קייס, כאן תאגיד השידור הישראלי13 ביולי 2020

  Lahav Harkov, Jerusalem Post, 13 July 2020

  TOI Staff, The Times of Israel, 13 July 2020

 • עכשיו הזמן לצפות: 

  ​כנס "'פייק ניוז" והתקשורת הישראלית" עכשיו ביוטיוב ובאתר Webcast

   

   

  "'פייק ניוז' והתקשורת הישראלית", ערב עיון של המכון לחקר העיתונות והתקשורת היהודית, שהתקיים ב-14 בנובמבר 2019, נפתח לצפייה ביוטיוב ובאתר TauWebcast.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive